کیفیت... بی.... ؟

از هرکجا و هر چی

برآورد هزینه چاپ : محاسبه قیمت و مقدار کاغذ مورد نیاز

برآورد هزینه چاپ : محاسبه قیمت و مقدار کاغذ مورد نیاز


خیلی وقت بود سراغ  چاپ و مسایل آن نرفته بودم تا این روزها که نیاز داشتم و خاطره چند سال پیش که فعالیت خوبی در  چاپ و طراحی  داشتم ، برایم زنده شد. چیزهای زیادی از باتجربه های چاپ یاد گرفتم . ترفندهایی که برای چاپ با هزینه کمتر ، اصلاح اشتباهات و ... وجود  داره و اغلب کسانی که سفارش کار چاپی می دهند ، از آن بی خبرند.
آنچه خواهم نوشت قطعا در حد حرفه ای نیست و ممکن است اشتباهاتی داشته باشد که در اینصورت هم اشکالی ندارد ، چون دقیقا " دانسته ها و ندانسته های " من خواهد بود. (:
 توانایی برای محاسبه قیمت چاپ برای یک کارشناس روابط عمومی ضروری است و البته فکر کنم برای کسانی هم که فعالیت تجاری دارند ( مخصوصا اهل وب که از چاپ دور هستند!) مفید باشد.

برآورد مقدار و قیمت کاغذ مورد نیاز
با آگاهی از اینکه چه می خواهید چاپ کنید ؛ در چه قطعی ، چه کاغذی ، چند رنگ ، چه برش و صحافی ، چند رو  و چه تیراژی به راحتی می توان هزینه چاپ را محاسبه کرد.
ناآشنایی با هزینه های چاپ اغلب پرداخت هزینه بالاتر را باعث می شود . صنف چاپ دارای قیمت های مصوب هست و با آشنایی کافی می توان تفکیک هزینه ها را انجام داد . همین آشنایی هم باعث می شود که متصدی چاپ حساب کار خود را داشته باشد و کار بهتری تحویل دهد.
اول مراحل هزینه بر  چاپ را  تفکیک کنیم:
 طراحی ، لیتوگرافی  ،  زینک ،  کاغذ ، هزینه دور چاپ ، برش و صحافی ، هزینه حمل و نقل و در نهایت اقلام اضافی و تکمیلی مثل ورنی ، یو وی ، سلفون و ...
در این نوشته فقط به نحوه محاسبه مقدار کاغذ مورد نیاز بسنده می کنم.


با آگاهی از مقدار کاغذ مورد نیاز قیمت روز کاغذ را بپرسید. واحد قیمت گذاری کاغذ تحریر " بند " کاغذ است که 500 برگ دارد . واحد کاغذ گلاسه هم " کلیو " است و قیمت واحد آن بر حسب شرایط بازار تغییر می کند.
ابتدا باید اندازه کار طراحی شده را بدانید. برای مثال یک پوستر با اندازه 50 در 70 سانتیمتر.
باید بفهمیم که در یک برگ کاغذ استاندارد چند تا از طرح خودمان را می توانیم قرار دهیم. اندازه استاندارد کاغذ 100 در 70 و یا 60 در 90 سانتی متر است . شما می توانید یکی از این دو را انتخاب کنید که مقدار کاغذ پرت شما کمتر شود.
اگر تیراژ پوستر شما 2000 عدد باشد و قطع آن 50 در 70 سانتی متر تعداد 1000 برگ با اندازه 100 در 70 نیاز دارید. و قیمت یک بند هم که مشخص است.با همین روش برای تعیین کاغذ یک نشریه می توان محاسبه ای ساده ای داشت و هزینه کاغذ هر شماره را محاسبه کرد.

برای تعیین مقدار کاغذ گلاسه هم از فرمول خاصی باید استفاده کرد. البته اول در این مورد باید بدانید که قصد دارید از کاغذ چند گرمی استفاده کنید. مثلا برای چاپ یک فولدر گلاسه 250 گرمی مناسب است و همینطور برای کارت ویزیت.
بهرحال هر کیلو کاغذ گلاسه با گرم های مختلف قیمت خاص خود را دارد و می دانید که خیابان ظهیرالدوله - حوالی بهارستان بورس کاغذ است - جای خوبی برای دریافت قیمت روز کاغذ است.
حالا مثل روش تعیین مقدار کاغذ تحریر ابتدا مشخص کنید که مثلا چند عدد بروشور را در یک برگ کاغذ استاندارد می توانید قرار دهید.
اگر برای چاپ بروشور به این نتیجه رسیدید که 10 عدد بروشور در یک برگ کاغذ گلاسه 100 در 70 سانتی متری جا می گیرد و شما 2000 عدد تیراژ می خواهید ، مشخص شده که 100 برگ کاغذ گلاسه مناسب برای بروشور یعنی 70 گرمی نیاز دارید.
چون قیمت کاغذ گلاسه بر اساس کیلو است باید وزن هر برگ کاغذ خود را به دست بیاورید. برای اینکار از فرمول زیر استفاده کنید:
طول کاغذ استاندارد × عرض کاغذ استاندارد × گرم کاغذ گلاسه مورد استفاده (تقسیم بر) 10000

مثلا اگر نتیجه فرمول 94 گرم برای هر برگ کاغذ باشد ، آن را در تعداد برگ مورد نیاز خود ضرب کنید تا بدانید چند کیلو نیاز دارید و چه قیمتی باید بپردازید .

**********
محاسبه مراحل دیگر چاپ به نسبت ساده تر است و کافی است که تعرفه های بازار چاپ را در اختیار داشته باشید.
اگر لازم دانستید هزینه های زینک ، فیلم ، چاپ و برش و این مسایل هم نیاز به توضیح مختصری دارید ، کامنت بگذارید.

+ نوشته شده در  29 Apr 2007ساعت 11:8  توسط مجتبی خاکساری   |